Your 2017 Top 10 Finalists are…

Creamsicle Blonde Ale
Matthew Campbell, Blonde Ale
Zephyr
Mike Fegely & Alastair Peters, Pale Ale
Second Glances – Head Rush
Nehemiah Talbott, American Amber Ale
High Amplitude
Bill Balistreri, Imperial Stout
Descending Arc
Bill Balistreri, IPA
Raspberry Beret
Kristen Richards, Milkshake IPA
Touch of Rye
Mike Adair, Brett Saison
Easy Come, Easy Gose
Josh Shock, Dave Hume & Zach Shock, Gose
Breakfast in the Dark
Adam Chamberland, Imperial Stout w/ Maple Syrup
Hazy With a Chance of Hops
Brian Wagner, Imperial IPA

The May’s Service Center Homebrew Tent will return to the Lititz Craft Beer Festival on September 24th, 2017. We will again invite the brewers of the top 10 entries to our homebrew competition to pour their beers for a public vote and prizes.

Prizes

Homebrew competitions are about pride, proving that your beer is the best; worthy of a nod from the professional craft brewing industry. JoBoy’s Brewpub in Lititz will make a homebrewer’s dream come true by offering the opportunity to brew at Joboy’s and with their brew master, and the result will be served on draft.

  • Each top 10 finalist will receive two (2) free tickets to the 4th Annual Lititz Craft Beer Fest. Each finalist will receive free entry to the beer fest and can distribute their complimentary tickets amongst friends and family.
  • Brewer’s Choice: Brew at Joboy’s Brewpub & be on tap until it’s gone
  • 1st Place Vote: $500 Gift card to Lancaster Homebrew
  • 2nd Place Vote: $250 Gift card to Lancaster Homebrew
  • 3rd Place Vote: $100 Gift card to Lancaster Homebrew

If you have any questions, feel free to email us at homebrew@lititzcraftbeerfest.com.

History

Here are the top 10 finalists from each of our previous years. There is no significance to the order of the lists after the placeholders.

2016 Finalists

1st place: Maple Bacon Coffee RIS
Chris Harvey & Caitlin Miletto
2nd place: Yuzu Session Milkshake IPA
Derek Wolf, Brad Moyer & Dean Pierce
3rd place: Goin’ Broke IPA
Ryan Foltz & Sam Son
Hop! In the Name of Love
Matthew Kupchinsky
Hazy Shade of Summer
Craig Fahnestock & Mike Baer
Red Craic
Brian Wagner
Melon Felony
Tim Myers
Blood Orange Wheat
Mike Adair
Slice of Life/Blood Orange
John Scanlon
Moral Dilemma
Matt Topper

2015 Finalists

1st place: The Gourd, The Bad, The Ugly
Steve Anderson
1st place: Stowaway Stout
Adam Chamberland
2nd place: Solar Terminator
Derek Markel
3rd place: Surfboard Session IPA
Matt Ranauro
Pumpkin Pecan Pie Porter
Travis Markel & Damien Garloff
Double West Coast IPA
John Palmer
Hop Along IPA
Steve Foose
Batch 40 Pale Ale
Andy Good
The Rites of Signage
Shane Pawelczyk
Tropical Implants w/Citra
Derek Markel

2014 Finalists

1st place: Scottish Ale
Kathy Yellets & Kelly Fedin
1st place: Smoked Chipotle Porter
Brian Thomas, Jason Clement & Will Meiser
2nd place: Smashed Wolf
Allen Arslanian
3rd place: Bride of Zombie
Harold Ford
4th place: Pale Ale
Brian Wagner
California Blonde
Craig Fahnstock & Mike Baer
Sour Cherry Berliner
Jon Briggs
Italian Breakfast
Dean Pierce & Steve Buller
Post Ride Pale
Eric Stoffer
Hot Pine IPA
Michael Foster